Przygotuj się na wakacje
14 kwietnia 2020
Czy to możliwe, żeby wakacje były tanie? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka porad dotyczących rozsądnego dysponowania swoim budżetem podczas urlopu!
- Termin – pomyśl, czy na pewno musisz podróżować w czasie letnich miesięcy? Wakacje nie muszą oznaczać wycieczki w najgorętszym sezonie – prawda jest taka, że przez lipiec i sierpień ciepło jest w Polsce, ale przecież to nie jedyne miejsce, w którym chcesz podróżować. Najpierw pomyśl, gdzie chciałbyś spędzić wakacje. Jeśli po głowie chodzą Ci ciepłe miejsca, poczytaj w sieci jak przedstawia się tam pogoda, w jakich miesiącach jest najcieplej, a w których „tylko ciepło”. Dzięki temu będziesz mógł ustalić sobie urlop np. na kwiecień, czyli miesiąc, który uznawany jest względnie jako przedsezonowy – a co za tym idzie – przed sezonem turystycznym ceny są niższe, miejsca mniej oblegane… same plusy!
- Przejazd – kiedy już ustalisz termin, w którym chcesz jechać, pora wybrać środek transportu. Bilety lotnicze warto kupować ok. 8-6 tygodni wcześniej, albo liczyć na oferty last minute, czasem może się zdarzyć, że kupisz bilet w obie strony za mniej niż 100zł! Naprawdę warto śledzić oferty lotnicze na co dzień, dzięki temu może trafisz na spontaniczne wakacje zupełnie po kosztach! Jeśli chodzi o pociągi i autobusy – zasada jest ta sama, im wcześniej kupisz bilet, tym będzie tańszy. Podróżujesz często? Sprawdź, czy Twój przewoźnik nie ma oferty dla stałych klientów, wszelkie kody rabatowe i zniżki są mile widziane dla Twojego portfela. Opcja samochód opłaca się tylko wtedy, jeśli podzielisz koszty paliwa na kilka osób, samotne podróżowanie jest raczej nieopłacalne. Opcją „za darmo” jest autostop, jednak to możliwość wysokiego ryzyka – nie płacisz za przewóz, ale możesz stracić swój czas. Plusem jest fakt, że ludzie, którzy zatrzymują się autostopem zazwyczaj w przeszłości sami podróżowali w ten sposób, więc wbrew pozorom, to nie jest opcja niebezpieczna.
- Nocleg – zamiast czterogwiazdkowego hotelu z basenem wybierz nocleg w hostelu albo akademiku. Obecnie bardzo popularne jest również rezerwowanie noclegu przez tzw. couchsurfing – szukasz za pośrednictwem strony internetowej swojego gospodarza (hosta), który oferuje Ci swoje mieszkanie/pokój/współdzielenie pokoju za niższe pieniądze, niż zapłaciłbyś w hotelu. Pamiętaj też o tym, żeby sprawdzić, czy przy kupieniu kilku noclegów pod rząd nie ma zniżki. Opcją ekstremalną jest wzięcie namiotu i rozbijanie się na kempingach czy „na dziko”. Wypróbuj wszystkie możliwe opcje!