25 maja 2024
Przygotuj się na wakacje 25 maja 2020

Jak zorganizować rodzinne wakacje?Przede wszystkim – na spokojnie! Jeśli wyjazd z rodziną wydaje Ci się niemożliwy do zorganizowania i wszędzie widzisz same problemy oraz pokaźny uszczerbek w budżecie – ten poradnik jest dla Ciebie. Pomyśl, że spędzenie czasu w innym miejscu z Twoimi bliskimi może znacznie poprawić wasze relacje, wszystko zależy jednak od nastawienia – jeśli potraktujecie wakacje jako „reset”, oderwanie się od codziennej rzeczywistości i problemów, które zostawicie na później, macie szansę przeżyć niezapomniane przygody!

  1. Gdzie jechać? – prawda jest taka, że nawet z najmniejszymi dziećmi można jechać praktycznie wszędzie. Potrzeba oczywiście dodatkowe sprzętu i dziecięcych akcesoriów, ale na pewno nie są przeszkodą. Najważniejszy jest plan, bo spontaniczne wyjazdy z małymi dziećmi niekoniecznie mogą skończyć się dobrze… wybierz więc nowe miejsce, zastanów się na jak długo chcecie tam pojechać i wypisz dokładnie, co chcecie zwiedzić, gdzie pójść i jakie to miejsce oferuje atrakcje dla dzieci (oprócz tego, że prawdopodobnie sam wyjazd będzie dla nich wielką atrakcją).
  2. Nocleg – daj sobie spokój z drogim hotelem albo kilkunastoosobowym pokojem w hostelu. Obecnie prężnie rozwija się couchsurfing, czyli wynajmowanie mieszkań lub pokoi na krótki termin. Poszukaj hosta, który ma do zaoferowania małe mieszkanie lub kawalerkę, w której jest sprawna kuchnia i łazienka. Cenowo wyjdzie taniej lub porównywalnie do hotelu, a będziesz miał ogromny komfort i „domową” atmosferę, gdzie nikt nie będzie  na Ciebie zwracał uwagi lub traktował jak turystę.
  3. Transport – planujesz wakacje w innym kraju? Dobrą opcją jest wcześniejsze zarezerwowanie samolotu, a kiedy dotrzecie na miejsce – wynajęcie samochodu, szczególnie wtedy, kiedy planujecie dużo zwiedzać, a macie małe dzieci, które szybko się męczą. Znowu chodzi o komfort, wsiadasz do samochodu i jedziesz gdzie chcesz i kiedy chcesz, na nikogo nie czekasz i nie martwisz się, że nie zdążysz na ostatni tramwaj czy autobus. Zawsze można jechać swoim samochodem do innego kraju, ale pamiętaj, wielogodzinne podróże są naprawdę męczące i dla kierowcy i pasażerów, a dodatkowo cena paliwa będzie niewiele różniła się od ceny lotu…
  4. Jedzenie – szerokim łukiem omijajcie knajpy i restauracje dla turystów! Możecie być pewni, że nawet pomimo najlepszego wystroju, właściciele nie troszczą się zbytnio o jakość jedzenia – turysta to gość na chwilę. Przed wyjazdem sprawdź, jakie lokalne knajpy są polecane, poczytaj fora i popytaj ludzi, którzy byli w miejscu, do którego chcesz pojechać.