25 maja 2024
Przygotuj się na wakacje 24 listopada 2019

Jak dobrze plażować? Mały poradnikNależysz do osób, które uwielbiają smażyć się na słońcu? Uważasz, że Twoje miejsce na Ziemi znajduje się na rajskich Karaibach, a w Polsce mieszkasz przez przypadek? Dlatego, kiedy tylko masz okazję, pakujesz walizkę i udajesz się na wyczekany urlop w jakieś bardzo słoneczne miejsce… pewnie ostrzegano Cię o tym już setki razy, ale pamiętaj – słońce nie zawsze jest Twoim przyjacielem, a żeby komfortowo plażować, trzeba zachować odrobinę rozsądku i wcześniej odpowiednio to zaplanować.

  1. Godziny plażowania – wiadomo, że perspektywa całego dnia spędzenia na słońcu bywa bardzo kusząca. Słońce w końcu wytwarza witaminę D, na której niedobór cierpi kilkadziesiąt procent Polaków, a objawia się to przede wszystkim zmęczeniem, sennością i ponurym nastrojem. Nie wolno jednak przesadzać również w drugą stronę – zbyt długie przebywanie na słońcu, zwłaszcza w godzinach południowych (między 11.30-14.30), może się wiązać z ogromnym ryzykiem dla Twojego zdrowia. I nie chodzi tutaj o najbardziej oczywiste zagrożenia, takie jak rak skóry czy udar słoneczny, wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że promienie słoneczne mogą odwodnić nasz organizm! Co objawia się bólem głowy i okolic nosa, uczuciem suchości w gardle i ustach, ogólnym otępieniem i sennością. Dlatego warto na plaży mieć ze sobą… jakiś ciepły lub gorący napój – picie czegoś zimnego może poskutkować anginą albo przeziębieniem.
  2. Zabezpieczenie się przed promieniami słonecznymi – popularne filtry o różnym stopniu ochrony to nie jest coś, co zabezpiecza nas przed niepożądanym działaniem słońca. Filtry blokują tylko wnikanie promieni do skóry, a nie przeciwdziałają ewentualnym skutkom. Najlepsza ochrona? Plażowanie poza szczytowymi godzinami, kapelusz na głowie, strój kąpielowy z dobrego materiału, który nie powoduje odparzeń oraz coś przewiewnego oraz… olej kokosowy! Olej kokosowy jest naturalną ochroną przed niepożądanym działaniem promieni słonecznych!
  3. Orientuj się – powinnaś znać numery ratunkowe, na wypadek, gdybyś była świadkiem jakiegoś wypadku. Musisz też wiedzieć, co oznaczają plażowe symbole, czy można korzystać z plaży lub kąpać się w morzu. To może wydawać się oczywiste, ale nie każdy o tym pamięta: kwestia śmieci. Trzymaj się zasady, że wszystko, co bierzesz ze sobą na plażę, razem z Tobą wraca. Nikt nie lubi położyć się na puszce czy butelce po wodzie. Zwracaj też uwagę na zachowanie w tym względzie innych i nie krępuj się wskazać komuś położenie kosza na śmieci.

Miłego plażowania!