Przygotuj się na wakacje
24 listopada 2019
Należysz do osób, które uwielbiają smażyć się na słońcu? Uważasz, że Twoje miejsce na Ziemi znajduje się na rajskich Karaibach, a w Polsce mieszkasz przez przypadek? Dlatego, kiedy tylko masz okazję, pakujesz walizkę i udajesz się na wyczekany urlop w jakieś bardzo słoneczne miejsce… pewnie ostrzegano Cię o tym już setki razy, ale pamiętaj – słońce nie zawsze jest Twoim przyjacielem, a żeby komfortowo plażować, trzeba zachować odrobinę rozsądku i wcześniej odpowiednio to zaplanować.
- Godziny plażowania – wiadomo, że perspektywa całego dnia spędzenia na słońcu bywa bardzo kusząca. Słońce w końcu wytwarza witaminę D, na której niedobór cierpi kilkadziesiąt procent Polaków, a objawia się to przede wszystkim zmęczeniem, sennością i ponurym nastrojem. Nie wolno jednak przesadzać również w drugą stronę – zbyt długie przebywanie na słońcu, zwłaszcza w godzinach południowych (między 11.30-14.30), może się wiązać z ogromnym ryzykiem dla Twojego zdrowia. I nie chodzi tutaj o najbardziej oczywiste zagrożenia, takie jak rak skóry czy udar słoneczny, wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że promienie słoneczne mogą odwodnić nasz organizm! Co objawia się bólem głowy i okolic nosa, uczuciem suchości w gardle i ustach, ogólnym otępieniem i sennością. Dlatego warto na plaży mieć ze sobą… jakiś ciepły lub gorący napój – picie czegoś zimnego może poskutkować anginą albo przeziębieniem.
- Zabezpieczenie się przed promieniami słonecznymi – popularne filtry o różnym stopniu ochrony to nie jest coś, co zabezpiecza nas przed niepożądanym działaniem słońca. Filtry blokują tylko wnikanie promieni do skóry, a nie przeciwdziałają ewentualnym skutkom. Najlepsza ochrona? Plażowanie poza szczytowymi godzinami, kapelusz na głowie, strój kąpielowy z dobrego materiału, który nie powoduje odparzeń oraz coś przewiewnego oraz… olej kokosowy! Olej kokosowy jest naturalną ochroną przed niepożądanym działaniem promieni słonecznych!
- Orientuj się – powinnaś znać numery ratunkowe, na wypadek, gdybyś była świadkiem jakiegoś wypadku. Musisz też wiedzieć, co oznaczają plażowe symbole, czy można korzystać z plaży lub kąpać się w morzu. To może wydawać się oczywiste, ale nie każdy o tym pamięta: kwestia śmieci. Trzymaj się zasady, że wszystko, co bierzesz ze sobą na plażę, razem z Tobą wraca. Nikt nie lubi położyć się na puszce czy butelce po wodzie. Zwracaj też uwagę na zachowanie w tym względzie innych i nie krępuj się wskazać komuś położenie kosza na śmieci.
Miłego plażowania!