Masz dylemat? Nie Ty pierwszy, a na pewno nie ostatni. No właśnie, czy warto wykupić ubezpieczenie na wakacje? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ jest zależna od kilku czynników.
Przede wszystkim: długość urlopu i jego miejsca. Wybierasz się na trzy tygodnie do Indii? Ubezpieczenie jest konieczne. Na tydzień nad morze? Już niekoniecznie… Co prawda te dwa przykłady są bardzo skontrastowane, ale dają jakiś przykład. Jeśli wybierasz się na własną rękę poza Europę, nawet na kilka dni – powinieneś poważnie rozważyć kwestię wykupienia ubezpieczenia. Jeśli Twój urlop to kwestia weekendu w Paryżu bądź Berlinie, ubezpieczenie nie jest sprawą pierwszorzędną.
Wakacje zorganizowane z biurem turystycznym? O ubezpieczenie nie musisz się martwić. Zazwyczaj biuro turystyczne zapewnia w pakiecie wakacyjnym dwa ubezpieczenia: od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) i ubezpieczenie, które pokrywa koszty leczenia (KL). Ale – nie zawsze możesz liczyć na pieniądze z ubezpieczenia z tytułu choroby, bo jeśli chorujesz na coś przewlekle lub złapiesz grypę czy zatrucie pokarmowe (jeśli żywisz się na własną rękę, poza biurem podróży), koszty leków nie zostaną pokryte. Co więcej, złamanie jakiejś kończyny w ramach samodzielnej wyprawy również się nie liczy w ubezpieczeniu biura.
Zatem jeśli masz skłonność do chorowania lub martwisz się o stan Twoich kości podczas trudnych tras, dla własnego psychicznego komfortu powinieneś wkupić ubezpieczenie. Przy kilkudniowej wycieczce kosztuje ono ok. 30-50 złotych od osoby (na terenie Europy) i zapewnia pokrycie wszelkich kosztów związanych z chorobami czy złamaniami.
Ubezpieczyciele oferują jednak o wiele szerszy wachlarz możliwości. Podróżujesz samolotem? Możesz wykupić ubezpieczenie na ochronę Twojego bagażu, jeśli go stracisz lub zostanie uszkodzony w luku bagażowym, masz prawo ubiegać się o odszkodowanie. Linie lotnicze przy niewielkiej dodatkowej opłacie oferują również zwrot kosztów biletu, jeśli samolot jest opóźniony o dwie godziny (zależy to od linii, którą latasz, dlatego koniecznie to sprawdź!). Podróżujesz samochodem? Ubezpieczenie OC jest ważne w granicach Unii Europejskiej, poza UE funkcjonuje tzw. Zielona Karta, tj. Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy, w ramach której dostępny jest Car Assistance (CA) pokrywające koszty zamieszkania, jeśli Twój samochód ulegnie awarii i dofinansowuje jego naprawę. Najważniejsze jest rozeznanie się w ofertach ubezpieczycieli i… podejść do sprawy rozsądnie.