15 czerwca 2024
Przygotuj się na wakacje 10 sierpnia 2019

Poradnik dla podróżnikaMarzy Ci się nawet kilkudniowy urlop, ale cierpisz na chorobę lokomocyjną, masz słaby żołądek lub boisz się owadów? Poniżej przedstawiamy krótki poradnik dotyczący tego, w jaki sposób uporać się z tymi dolegliwościami bez konieczności wizyty u lekarza.

Jak przygotować się do podróży, gdy cierpimy na chorobę lokomocyjną?

Ten, kto nigdy nie miał problemów z błędnikiem, nie ma pojęcia, jak choroba lokomocyjna może dać w kość podczas podróży. Wbrew pozorom, nie jest to przypadłość przypisana tylko do wieku dziecięcego – niektórzy cierpią na nią przez całe życie! Nie ważne, czy jedziesz samochodem, pociągiem czy autobusem, podczas podróży zmieniają się widoki za oknem, a mózg interpretuje je jako ruch, a błędnik (czyli narząd równowagi), nie notuje zmiany położenia ciała. To dosyć sprzeczne sygnały, które sprawiają olbrzymi dyskomfort psychiczny i fizyczny, objawia się to nudnościami albo wymiotami, bólem głowy i zmęczeniem. Co możesz zrobić? Jeśli nie spodziewałeś się choroby lokomocyjnej i wystąpiła niespodziewanie, usiądź tak, by patrzeć tylko przed siebie. Dobrze zrobi też wywietrzenie pojazdu albo zamknięcie oczu na kilka chwil i zrelaksowanie się. Możesz również odwrócić uwagę mózgu od jazdy – zastosuj akupresurę, kciukiem uciśnij wewnętrzną stronę ręki nad linią nadgarstka i trzymaj taką pozycję przez 1-2 min, lub kciukiem uciśnij nasadę nosa przy oku, to również daje ulgę. Przeciwdziałać chorobie lokomocyjnej możesz farmakologicznie, zażyj przed podróżą Lokomotiv lub Aviomarin i nie pij nic gazowanego i nie jedz nic tłustego. Ostatnia rada: zawsze staraj się siadać przodem w kierunku jazdy.

Biegunka

Zatrucia pokarmowego można się nabawić w łatwy sposób. Nieświeże jedzenie w podejrzanym barze, gałka lodów czy chociażby przejedzenie się źle dobranymi potrawami skutkuje biegunką, która skutecznie „umili” przynajmniej kilka godzin bólem brzucha i ciągłym bieganiem do toalety. Jeśli dopadnie Cię taka przypadłość, najlepiej wziąć preparat przeciwbiegunkowy – sprawdza się węgiel, Stoperan czy Nifuroksazyd. Zrezygnuj z kawy, świeżych owoców i warzyw oraz nabiału, na te kilka godzin przestaw się na gorzką herbatę, ciepłą wodę i sucharki. Dobrze jest również uregulować poziom nawodnienia w organizmie przez przyjęcie dawki elektrolitów.

Pamiątki po owadach

Po pierwsze – nie prowokuj owadów do ataku, nie wymachuj rękami! Zachowaj spokój, chociaż to trudne. Ostrożnie jedz i pij na świeżym powietrzu, nigdy nie wiadomo, co może chować się w puszce po gazowanym napoju. Po drugie, zaopatrz się w preparaty zmniejszające obrzęk i przede wszystkim odczulające wapno!