Wakacje w malowniczej stolicy Malty – Valletcie

Wakacje w malowniczej stolicy Malty – Valletcie

Marzysz o tym, by zobaczyć przepiękne kilometrowe plaże, a przy tym pozwiedzać trochę zabytków? Valletta, stolica Malty jest idealnym ku temu miejscem! Zwłaszcza, od kiedy tanie linie lotnicze otworzyły loty z pięciu polskich miast – nie ma na co czekać, trzeba zarezerwować! Nie ważne, czy lecisz z wycieczką zorganizowaną, czy na własną rękę, przed każdą podróżą zbierz jak najwięcej informacji.

Valletta uznana jest za jedno z największych na świecie skupisk historycznych, wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Co jest jeszcze bardziej zaskakującego? Valletta jest dosłownie malutka – jej powierzchnia wynosi mniej niż jeden kilometr kwadratowy! Czyżby stolica Malty była ogromnym muzeum na otwartym powietrzu?

Valletta położona jest na półwyspie otoczonym morzem. Warto się tam zgubić, ponieważ pełno tam zaułków i zabytków, wliczając architekturę nawet domów mieszkańców! Punktem obowiązkowym w wycieczce po stolicy jest Pałac Wielkich Mistrzów z XVI wieku, symbolizujący wielkość i chwałę Joannitów. Dzisiaj w pałacu jest siedzibą maltańskiego parlamentu i prezydenta – co ogranicza godziny jego zwiedzania, kiedyś mieszkali w nim zakonnicy, co obrazują portrety Wielkich Mistrzów Zakonu wiszące na ścianach.

Kolejnym zabytkiem w Valletcie jest również Katedra św. Jana, chociaż zewnętrznie nie wygląda zbyt imponująco. W środku, robi ogromne wrażenie – bogaty, barokowy styl z prawdziwą perłą mistrza Caravaggia – Ścięciem św. Jana. Jeśli po tym spacerze wciąż czujemy niedobór zabytków, pora na odwiedzenie Narodowego Muzeum Archeologicznego, który oferuje ciekawe ekspozycje. Później warto przejść się ulicą św. Urszuli, wstąpić do jednej z dziesiątek restauracji i kafejek i zachwycać się lokalnymi przysmakami oraz delektować orzeźwiającym drinkiem. Ulica św. Urszuli to również raj dla miłośników mody i zakupów, ponieważ znajduje się przy niej wiele oryginalnych małych butików i luksusowych sklepików.

Po Malcie najlepiej podróżować wynajętym samochodem lub wycieczkowym autobusem. Jeśli chcesz poczuć prawdziwy klimat tego miejsca, nie bój się gubić w tajemniczych uliczkach, jeść lokalnego jedzenia i wybierać mniej oczywiste szlaki. 

podrozedziewczynysplukanej

Related Posts

Wakacje na wyspach – odkryj piękno mniej znanych wysp!

Wakacje na wyspach – odkryj piękno mniej znanych wysp!

Dokąd uciec przed światem?

Dokąd uciec przed światem?

Gdzie jechać na wakacje w 2016 roku? Krótki przegląd najbardziej popularnych miejsc na mapie świata! Część 2

Gdzie jechać na wakacje w 2016 roku? Krótki przegląd najbardziej popularnych miejsc na mapie świata! Część 2

Najlepsze kurorty wyspiarskie

Najlepsze kurorty wyspiarskie

No Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *